Home Poetry Readings in London

Innovative poetry events in London for next four weeks:
see www.modernpoetry.org.uk/readings.html for fuller information & longer timespan

Exhibitions &c

Thursday, February 22–Wednesday, March 21

Scribbling and Scrawling: Lisa Kiew, Simone Kay, Adam Baron, Patrick Cosgrove, Alan Boyce, Simon Tyrell, Lucy Furlong, Yvonne Litschel, Molly Bergin, Dacy Lim, Silje Ree, Julia Rose Lewis, Olga Kolesnikova, Denise McCulloch, MJ Weller, Daniele Pantano, Paul Hawkins, Daniel Lehan, Deborah Sibbald, Mark Jackson, Lucy Crump, Alison Miller, Paul Hawkins, Cleary Mallard, Linda Black, Sarah Dawson, Mendoza, Jaclyn Del Guidice, Phoebe Robertson, Hugh Hadfield, Astra Papachristodoulou, Nicole Polonsky, Matthew Kay, SJ Fowler
curated by Molly Bergin, Yvonne Litschel, Shelisha Johnson, Silje Ree, Vilde Torset and SJ Fowler for Writers' Centre Kingston at The Museum of Futures, 117 Brighton Rd, Surbiton KT6 5NJ

Thursday, October 19–Wednesday, March 28; Monday: by arrangement, Tuesday–Saturday: 10 am–6 pm, Sunday: 12 noon–5 pm

Parasolstice — Winter Light 2017 Robert Montgomery — Robert Montgomery's Poem in lights to be scattered in the square mile
Parasol unit foundation for contemporary art, 14 Wharf Road N1 7RW
free entry

Friday, March 16–Sunday, April 29; Wednesday–Sunday: 11 am–5 pm

A cap, like water, transparent, fluid yet with definite body: Bryony Gillard's work is based on H.D.'s psychic breakdown and creative and sexual awakening on the Isles of Scilly in 1919., with documentation from a peer led workshop with Viki Browne, Danni Spooner, D-M Withers, Maggie Nicols and the artist + film of the Scilly Isles, & HD's own texts, & music from Autobitch.
Turf Projects at 46–47 Trinity Court (ground floor), Whitgift Centre CR0 1UQ Croydon

Wednesday, February 7–Sunday, May 20; Saturday–Wednesday: 11 am–8 pm, Thursday &Friday: 11 am–8 pm;,Bank Holiday Mondays: 12 noon–8 pm; Good Friday: 12 noon–9 pm

Yto Barrada, Agadir: installation encompassing a mural, film commission, sculptures, and a series of live and recorded performances, based on text by Mohammed Khaïr-Eddine — Agadir (1967), translated by Pierre Joris; Live performances on selected Saturdays — 10 & 24 February, 3 & 31 March, 21 & 28 April, 5 & 12 May (all tbc)
The Curve Gallery, the Barbican, Barbican Centre, Silk Street, London EC2Y 8DS


Sunday, March 18, 7–11 pm

Collusion (pt.2) open mic experimental/innovative/participatory/other music and poetry
Capital Letters at Grow, Hackney, 98C Main Yard, Wallis Road, Hackney Wick E9 5LN

Sunday, March 18, 7.30 pm

Chris Hardy and Matthew Paul, introduced by Lisa Kelly
Torriano Meeting House, 99 Torriano Avenue, Kentish Town NW5 2RX
£5/4 according to pocket, poets from floor welcome

Monday, March 19, 5.45–8 pm

Open Evening — MA Creative Writing (Poetic Practice): 5.45–6 pm: Pre-Tour of building/classrooms (optional); 6–7: Alumni reading and Q&A; 7–8: Q&A session with the MA tutors
Royal Holloway Poetics Research Centre, 11 Bedford Square WC1B 3RA
register, but please notify if unable to attend — limited space

Monday, March 19, 6–9 pm

Occupation!: Dean Atta, Jacob V. Joyce, Keith Jarrett, Sogol Sur and tbc — queer performance and discussion
organised by Sogol Sur & Keith Jarrett at Birkbeck University, 30 Russell Square, WC1B 5DT
free but register online

Tuesday, March 20, 7.30 pm

STRANGE UMBRELLAS #19 w/ Blanca Regina / Xname + Emmaalouise Smith + Alan Courtis / Adam Bohman + Bea Haut + Karel Doing / Pierre Bouvier Patron / Jack Goldstein + STEVE BERESFORD / SATOKO FUKUDA
Strange Umbrellas at Café Oto, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL
£8/£6 online

Tuesday, March 20, 7.30–11 pm

Ian Davidson reading: Ian Davidson + Caitlín Doherty, James Goodwin and Ed Luker
Crater Press at The Dog House Pub, 93 Kennington Road, SE11 6BY
£5/£3 donation to venue costs

Wednesday, March 21, 6.50–9 pm

Sonia Quintero, Muniam Alfaker, Milena Rudez, Repeat Beat
Capital Letters in the Chapel at St Margaret's House, 21 Old Ford Road, Bethnal Green E29PL

Wednesday, March 21, entry from main gates on Stoke Newington High St 7–7.20 for 7.30–8.30 pm

The Nevermore: In Search of the Lost Poets of Abney Park: Chris McCabe
The Chapel, Abney Park, Stoke Newington High Street, London N16 0LH
£10/£12 tickets bookable online

Thursday, March 22, 9 am–9 pm &Friday, March 23, 9 am–8 pm

On Whose Terms?: 10 Years On: Celebrate the richness of Black British cultural heritages with scholars and creative artists from the UK and abroad — in a context responsive to today's global challenges.
Goldsmiths University of London in the Richard Hoggart Building and the Professor Stuart Hall Building, Goldsmiths University of London, 8 Lewisham Way, SE14 6NW
Full Registration £120, Concession £60; single days £62, Concession £32 / Book online

Thursday, March 22, 5–7 pm

Home Is Exile: Poetry & Translation: Poetry Reading (original and in translation) and Discussions with Yang Lian and Adnan Al-Sayegh and their respective translators (Brian Holton and Stephen Watts), with Omar García-Obregón, and Jennifer Langer
Centre for Poetry at Queen Mary University of London, with Exiled Writers Ink, at Room 2, The People's Palace, Queen Mary University of London, 327 Mile End Road E1 4NS
All welcome, but you must register; Drinks reception 7–8 pm, The People's Palace Foyer

Thursday, March 22, 7 pm

Poem Brut: Revital Cohen & Tuur Van Balen, Harry Man, Tawny Andersen, Jeremy Dodds, Sarah Dawson, Lucy Furlong, Susie Campbell, Iris Colomb and more + tbc
part of Poem Brut, at Minima Yacht Club, 48a High Street, Kingston upon Thames, Surrey. KT1 1HN

Saturday, March 24, 12 noon–4 pm

Poetry Event: Ecology and the non-human grounds of poetry: 12 noon: Poetry Reading: Iris Columb, Tom Crompton, Calum Hazel and Libby Norman; 1.30 pm: Panel Discussion: Ecology and the non-human grounds of poetry: Drew Milne, Jonathan Skinner, Zoe Skoulding; 3–4: Reading by Drew Milne, Jonathan Skinner and Zoe Skoulding
part of R:FEST 2018, 11 Bedford Square WC1B 3RA
free, no booking necessary

Saturday, March 24, 2.30 pm

Artaud: readings of new translations + talks, from Stephen Barber, Ros Murray, Samantha Marenzi, Paul Buck, Ed Atkins, Richard Hawkins
Cabinet at Cabinet Gallery, 132 Tyers Street, Vauxhall Pleasure Gardens SE11 5HS
essential to RSVP art@cabinetltd.demon.co.uk

Sunday, March 25, 7 pm

Out of the Shadows: Penny Slinger / Richard Kovitch / Psychological Strategy Board / Adam Hamish Haggerty / Dee Sada: evening inspired by the artist Penny Slinger, curated by Dee Sada and Adam Hamish Haggerty — film PENNY SLINGER — OUT OF THE SHADOWS (Richard Kovitch, 2017), and performances of Psychological Strategy Board by Jonny Mugwump and Paul Snowdown, and by Dee Sada
Café Oto, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL
£10 or £8 in advance

Monday, March 26, 7.30–9 pm

Veer Books launch reading: Paul Buck, Recollection & Misunderstanding, Verity Spott, We Will Bury You, Haley Jenkins, Nekorb, Calum Hazell, Tends
the Keynes Library, School of Arts Building, Birkbeck College, 43 Gordon Square WC1H 0PD
free, wine and drinks provided

Wednesday, March 28, 6–8 pm

Contemporary Innovative Poetry Seminar: Australian Poetry of the 1970s — Laurie Duggan
Contemporary Innovative Poetry Research Seminar, Room 243, Senate House Library, University of London, Malet Street WC1E 7HU
all welcome; wine provided

Wednesday, March 28, 7.30 pm

Elizabeth-Jane Burnett : Laura Elliott : Khaled Hakim
Xing the Line at Iklectik Art Lab, Old Paradise Yard, 20 Carlisle Lane, Waterloo SE1 7LG
£5 or £3

Thursday, March 29, 8 pm

Bar 48 poetry evening, with Chris Hardy, Hylda Sims and outstanding Eritrean food
Bar 48, 48 Brixton Road SW9 6BT

Friday, March 30, 7.30 pm

A View From Elsewhere — A Fantasy in Three Acts by Victoria Sin feat. Whiskey Chow + Shy One: multimedia fantasy on the experience of desire, shame and identification of the material queer body
PS/Y's Hysteria at Café Oto, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL
£7/£5 online


Thursday, April 5, 7 pm

European Poetry Festival 2018: Opening Night: Jen Calleja, Christodoulos Makris, Alessandro Burbank & Erik Lindner alongside Astra Papachristodoulou, Vilde Valerie Torset, Olga Kolesnikova & Katerina Koulouri
Writers' Centre Kingston at Rose Theatre Kingston, 24–26 High Street, Kingston-upon-Thames KT1 1HL

Thursday, April 5, 7.30 pm

Irreversible Entanglements: Irreversible Entanglements: saxophonist Keir Neuringer, poet Camae Ayewa (a.k.a. Moor Mother) and bassist Luke Stewart
Café Oto, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL, 1–7 Ashwin Street, Dalston E8 3DL
£17, £15 advance

Saturday, April 7, 7.30 pm

The European Camarade: Livia Franchini & Rike Scheffler, Kinga Toth & Simon Pomery, Erik Lindner & Harry Man, Max Hofler & SJ Fowler, Robert Prosser & Alessandro Burbank, Theodoros Chiotis & Sergej Timofejev, Tomas Pridal & Iris Colomb, Daniele Pantano & Muanis Sinanovic, Damir Sodan & Martin Solotruk, Giedre Kazlauskaite & Simona Nastac, Aušra Kaziliunaite & Serena Braida, Jen Calleja & Dagmara Kraus, Hannah van Binsbergen & Nina Bajsic, also featuring Christodoulos Makris, Marius Burokas
curated by SJ Fowler at Rich Mix, 35–47 Bethnal Green Road E1 6LA
free entry

Sunday, April 8, 4–6 pm

S A L O N - SUNDAY with Erín Moure
Salon-London at Brunswick Tenants' Hall, 10 Foundling Court, The Brunswick Centre WC1 1AN
register (& details if you can't access S-L site) online

Sunday, April 8, 7 for 7.30 pm

Performance Literature and Sound Poetry: Hannah van Bingsbergen, Robert Prosser, Alessandro Burbank, Rike Scheffler, Ásta Fanney Sigurðardóttir, Max Hofler, Tomas Pridal, Kinga Toth, Simon Pomery, Sergej Timofejev and more
curated by Simon Pomery and SJ Fowler at Parasol unit foundation for contemporary art, 14 Wharf Road N1 7RW
free entry

Monday, April 9, 7.30 pm

British & Lithuanian poets collaborate!: Marius Burokas & George Szirtes, Aušra Kaziliunaite & Colin Herd, Giedre Kazlauskaite & John Clegg; + Ásta Fanney Sigurðardóttir, Erik Lindner, Daniele Pantano, Muanis Sinanovic, Martin Solotruk,, Theodoros Chiotis, and Helianne Kallio
curated by SJ Fowler for the Lithuanian Cultural Institute & The Poetry Society at The Poetry Café, 22 Betterton Street WC2H 9BX

Tuesday, April 10, 4–5 pm

Versopolis presents at the London Bookfair: Sasha Dugdale, Hannah Lowe, Aušra Kaziliunaite and Marius Burokas
curated by SJ Fowler for Versopolis at Poets' Corner, The London Book Fair, London Olympia, Hammersmith Rd, West Kensington W14 8UX
Day visitor ticket £45 + VAT

Tuesday, April 10, 7.30 pm

John James & David Rushmer
Shearsman Reading Series at Swedenborg Hall, Swedenborg House, 20/21 Bloomsbury Way, WC1A 2TH
no admission fee

Wednesday, April 11, 7 pm

Polyphonic at Romanian Cultural Institute: Michael Astner, Andrei Dósa, Robert G. Elekes, Matei Hutopila, Henriette Kemenes, Claudiu Komartin, Mihók Tamás, Aleksandar Stoicovici, Livia Stefan, and Victor Tvetov, with animations by Raluca Popa, and live music by György Ligeti, performed by Romanian and English musicians
curated by Simona Nastac for Romanian Cultural Institute in London, 1 Belgrave Square SW1X 8PH
free entry

Thursday, April 12, 7 pm

Austrian and British poets collaborate!: Robert Prosser, Max Hofler, Daniela Chana, SJ Fowler and more, + Ana Seferovic, Ailbhe Darcy, Orsolya Fenyvesi, Giovanna Coppola, and Anastasia Mina & Helen Michael and Tatiana Faia
curated by SJ Fowler for Austrian Cultural Forum, 28 Rutland Gate SW7 1PQ
free entry

Thursday, April 12, 7.30 for 8–10 pm

Theatre of Failure: A New Writing Night for LGBT+ Poets with Prudence Chamberlain, Chloe Proctor, Kat Sinclair, Libby Norman, Astra Papachristodoulou, and Sarah Dawson @theatreofailure
The Nell of Old Drury, 29 Catherine Street, Covent Garden WC2B 5JS
free entry

Saturday, & Sunday, April 14 & 15, 11 am–4 pm

Jan Brzezinski, Ffion Campbell-Davies, Agata Engelman, Clive Gresswell, Saskia Horton, Emily Simpson, Alva Wilson
part of Hive at Little Red Creative Studios, 32a George Street, Luton, Bedfordshire LU12AZ
BOOKING ESSENTIAL via online Eventbrite link. Limited run of Free early bird tickets, £5 thereafter, £7 on the door

Saturday, April 14, 11 am–3.30 pm

A cap, like water, transparent, fluid yet with definite body: Reading & Writing Workshop // Jellyfish thinking, feeling, beingReading Workshop: 11 am: led by Bryony Gillard, reading & discussing short texts by H.D, Elizabeth R Johnson, Lila M. Harper, Donna J. Haraway, and Karan Barad downloadable here; Lunch: 12.30 pm: BYO, tea/coffeee provided; Writing Workshop: 1.30 — aimed at people identifying as female or non-binary
Turf Projects at 46–47 Trinity Court (ground floor), Whitgift Centre CR0 1UQ Croydon
free, but book here; SOLD OUT: email alice@turf-projects.com to be added to waiting list

Saturday, April 14, 4–6 pm workshop

Writers Forum Workshop – New Series
The Barley Mow, 127 Curtain Road, Shoreditch EC2A 3BX

Sunday, April 15, 7–11 pm

Collusion (the micro-festival) including music from Leika, GROK, ALSO, & poetry from Peter Philpott, Matt Martin, Wayne Clements and Jonathan Mann (performing Statutory Instruments, or bits of it) + lots tba
Capital Letters at Grow, Hackney, 98C Main Yard, Wallis Road, Hackney Wick E9 5LN